HTML

Liberálfasizmus

Mindenkinek, aki nem tud mit kezdeni ezzel a fogalommal, ajánlom Jonah Goldberg könyvét! 

http://goo.gl/vRj1Zj  

Friss topikok

  • Potyka Kálmán: Ő a mi Alexis Tsipras-unk. Csak kimaradt a "nagy ellenállás" rész és egyből a "számla behajtása" r... (2015.07.14. 20:46) Egyes politikusok illúzióiról
  • bölcsészmérnök: @klacus: Az adósságelengedés jó megoldás lehet, ha közben lehetetlenné teszik a politikusok számár... (2015.06.01. 16:28) Thomas Piketty
  • Blogger Géza: @Antsici: Egy tanulmányból idéztem. Ahogy a HVG is. Egy szóval nem mondtam, kivel vagy mivel ért e... (2014.10.24. 11:23) A balliberális ellenzék agóniája
  • Mr. Rustical: @gázóra ellenőr: Történetesen igen, a gyengébb forint segít a gazdasági növekedésben. Talán nem tű... (2014.09.18. 15:20) A balliberális ellenzék vaksága
  • bölcsészmérnök: A liberálfasiszták véleményvezérei egytől egyig kommunista gyökerűek és egyben a holokauszt-ipar m... (2014.08.25. 15:17) Kertész Imre

Egyes politikusok illúzióiról

2015.07.14. 15:16 bölcsészmérnök

Az ATV honlapján megjelent Gyurcsány Ferenc interjúra hívta fel a figyelmem egy blogtársam, aki elküldte az interjúval kapcsolatos gondolatait, amit most változtatás nélkül közlök. 

Egyes politikusok illúzióiról

Mindig árulkodó mit talál fontosnak kihangsúlyozni a veterán politikus: Gyurcsány Ferenc - akiről sok minden elmondható, de annyi biztos: veterán politikus - éppen azt találta fontosnak kihangsúlyozni, hogy ő Orbán Viktor alternatívája, fő politikai ellenfele.

Ebből mindjárt meg is tudhatjuk, legfőbb problémája ez idő tájt éppen az, hogy már nem ő Orbán Viktor célpontja, első számú mumusa, kedvenc céltáblája, hanem... a menekültek.

Gyurcsány Ferenc érzi a vesztét.

Politikai relevanciáját az adta mindeddig, hogy Orbán Viktor őt jelölte ki legyőzendő ellenfélnek. Ezért szerepelt a hírekben, így lett a választási kampányok kulcsszereplője.

Azonban ha kiesik a miniszterelnök "kegyéből", mi lesz Gyurcsány Ferenc politikai szerepe, funkciója a 2010-es, 2020-as évek Magyarországán?

Ferenc úgy gondolja, "hosszú távon" a "baloldal" - elnézést a sok idézőjelért, de mit tegyünk, ez már csak egy ilyen téma - tehát hosszú távon a "baloldal" másfél millió szavazója parlamenti sikert biztosíthat számára.

Csakhogy a "hosszú táv" számára egész egyszerűen nem létezik. Ha Vona Gábor hatalomra kerül, akkor a magyar belpolitika így vagy úgy, de a felismerhetetlenségig meg fog változni.

Addig is érdemes elgondolkozni a Fidesz politikai jövőjén.

Amennyiben az önálló többség nem lehetséges, úgy egy három osztatú Parlamentben a Fidesz döntheti el kivel alakít koalíciót.

Mindenképp kormányra kell kerülnie, hiszen ez biztosítja "büntetlenségét". Ezen a ponton Orbán Viktor miniszterelnökké a Jobbik oldalán válhat leginkább.. már ha indul a következő választáson. Amióta Rogán Antall nejéről jelennek meg hírek a Story oldalain, ebben sem lehetünk annyira biztosak.

Ha a baloldallal kötendő "européer" koalícióról van szó, a Fidesz számára Orbán Viktor nehezék.

Érthető tehát, ha a miniszterelnök jobbára kíméli a Jobbikot: alighanem nemcsak leendő koalíciós partnerét, hanem a Fideszen belüli pozíciója megőrzésének garanciáját látja Vona Gáborban.

A Jobbik a Fideszben azt a pártot láthatja, amelyik legitimálja, kormányba emeli, államirányítási tapasztalathoz juttatja.

A Jobbikot segíti, hogy szavazói a baloldalról jöttek, vagy a Fideszben csalódtak: ha nem csal a megérzésem - közvélemény kutatást ez ügyben nem ismerek - a Jobbik szavazói nem igazán kedvelik Orbán Viktort személy szerint és politikáját általában, vagyis a Jobbik szavazótábora "természetes védettséget" élvez Orbán Viktor karizmájával szemben.

Az együttes kormányzás szükségszerűen a Fideszt használja majd el, nem a konfliktusokból kihátrálni képes junior kormányzati partnert, a Jobbikot, már amennyiben a Jobbik képes ellenállni a korrupció csábításának.

Ugyan bárki legyinthetne erre a lehetőségre, ismerve az emberi természetet, de tudjuk, hogy Vona Gábor nagyon is tisztában van ezzel a veszéllyel, hiszen erről már nyilatkozott is és hajlamos határozottan megszabadulni kellemetlenné váló politikustársaitól.

Az sem ismert, kisebb botrányokat hogyan reagálna le a Jobbik szavazótábora, illetve a Fidesz számára kormányon kockázatosnak tűnhet egy az FKGP-nél lényegesen keményebb koalíciós partner szalámizása.

Ugyanakkor junior kormányzati partnerként a Jobbik mindig hivatkozhat arra, hogy "ő ezt másképp csinálná, de hát ugye a Fidesz nem ezt akarja".

"Hosszú távon" ahogy Gyurcsány Ferenc fogalmaz, a Jobbik kormányra kerülését csak a Fideszen belüli palotaforradalom, vagy egy baloldali politikai földindulás előzheti meg... amely politikai földindulást éppen az ő tevékenysége előzi meg. Ameddig létezik az MSZP és a Demokratikus Koalíció közös, 13%-os szavazótábora, addig más baloldali formáció nem válhat kihívójává a jobboldali pártoknak.

Az az ő igazi tévedése, hogy majd egyszer a Jobbik és a Fidesz koalíciójának bukása után ismét eljön az ő ideje. A Jobbik kormányra kerülése után számára már nem lesz többé "hosszú táv". Sok minden véget ér majd, ha a politikai közéletet a Jobbik vonja ellenőrzése alá.

Ebből egyedül a Fideszen belüli palotaforradalom az, amely egyáltalán - halvány - esélyt jelenthet Gyurcsány Ferenc politikai jövője szemszögéből. Azonban Orbán Viktor menedzseri képességeit ismerve egy igen kevéssé valószínű esélyről van szó.

Orbán Viktor nélkül az is kérdéses, egyben tartható-e a Fidesz szavazótábora.

Gyurcsány Ferenc a maga részéről azonban ezt a szűk esélyt is fontosabbnak, kockáztatásra érdemesebbnek látja, mint a Magyarország jövőjével kapcsolatos megfontolásokat.

Ennyivel fontosabb Magyarországnál, szavazói boldogulásánál Gyurcsány Ferenc számára egy bizonyos Gyurcsány Ferenc sikere, boldogulása.

Utóirat

Amúgy Gyurcsány Ferenc állítása, miszerint "másfél millió szavazóval is lehet választást nyerni" történetesen nem igaz. Azért nem igaz, mert a baloldal másfél millió szavazója területileg koncentrálódik néhány nagyvárosba és a budapesti kerületekbe.

A jelenlegi választási rendszerben nem teszi lehetővé az egyszerű parlamenti többség megszerzését másfél millió szavazóval. Ez nagyjából az egyetlen kérdés, amiben egy politikusnak... végképp nem illik hazudnia.

Potyka Kálmán

 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://mszptemeto.blog.hu/api/trackback/id/tr387616060

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bölcsészmérnök · http://pillanatkep.blog.hu/ 2015.07.14. 16:00:03

Gyurcsány elhitette az országgal, hogy ő alkalmas miniszterelnöknek, de valójában sosem volt képes irányítani ezt az országot. Ez a tapasztalat olyan mélyen beleégett az emberek emlékezetébe, hogy már soha többet nem lesznek képesek vezetőként tekinteni rá.

Potyka Kálmán 2015.07.14. 20:46:42

Ő a mi Alexis Tsipras-unk. Csak kimaradt a "nagy ellenállás" rész és egyből a "számla behajtása" részhez ugrottunk.
süti beállítások módosítása